„Siecią”, w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne (DZ. U. z 2017 roku poz. 220) są instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania energii, należące do przedsiębiorstwa energetycznego.
Przepisy art. 3 pkt 1, art. 3 pkt 3 i art. 3 pkt 3a ustawy - Prawo budowlane stanowią, iż sieć energetyczna jest obiektem budowlanym – obiektem liniowym, należącym do kategorii budowli.
Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo energetyczne, eksploatacja sieci powinna zapewniać zgodność z wymaganiami odrębnych przepisów, a w szczególności przepisów prawa budowlanego. Oznacza to, iż w procesie eksploatacji (użytkowania), a przede wszystkim dokonywania kontroli okresowych stanu technicznego sieci energetycznych, ustawa – Prawo budowlane jest podstawowym aktem prawnym.
Art. 61 ustawy – Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek utrzymania go w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz użytkowania w sposób zapewniający m. in. bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania.
W celu zapewnienia w szczególności bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa użytkowania, właściciel lub zarządca sieci energetycznej ma obowiązek poddawania jej okresowym kontrolom stanu technicznego, w których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1a i art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane. Kontrolę przeprowadza się co najmniej:
1) co najmniej raz w roku, polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego elementów sieci i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania (z wyłączeniem sieci sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1 kV, których kontrole przeprowadza się co najmiej raz na 5 lat),
2) co najmniej raz na 5 lat, polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowaniaw zakresie obejmującym kontrolę coroczną, a ponadto kontroli podlega estetyka sieci oraz jej otoczenie.
Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, obowiązujące u operatorów systemu przesyłowego i operator systemu dystrybucyjnego, będące aktem wykonawczym z art. 9g ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego i jest aktem prawa wewnętrznego. Niektóre z nich zawierają regulacje dotyczące kontroli stanu technicznego sieci co najmniej raz na 5 lat, lecz nie zawierają jednoznacznych ustaleń, co do kontroli „rocznych”, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1a ustawy – Prawo budowlane. INSTRUKCJE NIE MUSZĄ ZAWIERAĆ W SWEJ TREŚCI ŻADNYCH REGULACJI DOTYCZĄCYCH OKRESOWYCH KONTROLI STANU TECHNICZNEGO SIECI, PONIEWAŻ ZNAJDUJĄ SIĘ ONE W USTAWIE – PRAWO BUDOWLANE. Mogą np. wskazywać krótsze niż pięcioletnie i roczne, okresy przeprowadzania kontroli stanu technicznego sieci. Jeśli jednak Instrukcje zawierają ustalenia, co do okresowych kontroli stanu technicznego sieci, to powinny być one zgodne z regulacjami ustawy – Prawo budowlane, a gdy są sprzeczne – są nieważne. Nie zawierają ŻADNYCH regulacji, co do osób uprawnionych do kontroli stanu technicznego sieci, ponieważ rozstrzyga o tym ustawa – Prawo budowlane.
W przypadku działania czynników zewnętrznych, jak np. wyładowania atmosferyczne, powodzie czy silne wiatry, kontrolę stanu technicznego sieci należy wykonywać każdorazowo po ich wystąpieniu. Dotyczy to sytuacji, gdy nastąpiło uszkodzenie sieci lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować narażenie życia i zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia.
Budynkowe stacje transformatorowe podlegają kontrolom dokonywanym co najmniej raz na 5 lat i co najmniej raz w roku (art. 61 ust. 1 pkt 1a i art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane).
Nie wykonywanie kontroli stanu technicznego sieci, nie zapewnia realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z art. 91a ustawy, kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, oraz stanowi wykroczenie z art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane, zagrożone karą grzywny do 5 000zł.
Osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności mogą dokonać pełnej kontroli stanu technicznego wraz z odpowiednimi badaniami (pomiarami) i nie mają obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacyjnego „D” lub „E”.
Kontrolę stanu technicznego sieci elektrycznej przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności elektrycznej i elektroenergetycznej oraz wpisane na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, o czym stanowią przepisy art. 62 ust. 4 i art. 12 ust. 7 ustawy – Prawo budowlane. Budynkowe stacje transformatorowe powinny być kontrolowane przez osoby z uprawieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno – budowlanej, wpisanymi na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Osoby posiadające jedynie kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych - zarówno na stanowisku dozoru, jak i eksploatacji, NIE MAJĄ PRAWA kontroli stanu technicznego sieci energetycznych. Posiadają jedynie prawo do wykonania czynności w ZAKRESIE KONTROLNO – POMIAROWYM, niezbędnym do dokonania oceny stanu technicznego sieci.
Art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane stanowi, iż sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych jest samodzielną funkcją techniczną w budownictwie.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane, kto wykonuje samodzielną funkcję techniczną w budownictwie:
1) nie posiadając odpowiednich uprawnień budowlanych (np. osoba nie posiadająca odpowiednich uprawnień budowlanych, bądź posiadająca jedynie świadectwo kwalifikacyjne), lub
2) prawa wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane, lecz nie wpisana na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego),
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Osoby zainteresowane tą tematyką proszę o przekazanie swojego stanowiska pod nr. telefonów: (15) 643 36 71, 604 90 33 39 lub meilem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.